سمیه سنقری تأکید کرد: ضرورت استفاده از پوشش اسلامی و ایرانی در سریال‌های پرمخاطب

سمیه سنقری، طراح صحنه و لباس سینما و تلویزیون، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: استفاده و حمایت از طراحان لباس سینما و تلویزیون که توجه خاصی به استفاده از پوشش سنتی و اصیل ایرانی و اسلامی دارند، راهی بسیار موفق و کم‌هزینه برای مقابله با بد‌حجابی و ترویج فرهنگ استفاده از پوشش اسلامی ایرانی است.

وی افزود: متاسفانه در برخی سریال‌ها که مورد اقبال خوب مخاطبان نیز قرار می‌گیرد، شاهد هستیم که پوشش مناسب و اسلامی کمتر رعایت می‌شود و در این تولیدات بیشتر تبلیغ پوشش‌های غربی و گاه نامناسب صورت گرفته است که هیچ عمد و یا منظور خاصی هم در کار نبوده اما نیازمند بازنگری برخی مسئولان و طراحان لباس است.

سنقری که بالغ بر 30 اثر اسلامی ایرانی را طراحی و مجوز طرح اسلامی «شیما» آن را از سوی بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی معاونت فرهنگی ارشاد دریافت کرده است، درباره آخرین کار خود تصریح کرد: سریال در حال ساخت (شهر من شیراز)، یک ملودرام اجتماعی خانوادگی است که برای ایام نوروز از سوی گروه خانواده شبکه دو در حال تولید است.

لباس‌هایی با طراحی خاص و اسلامی ایرانی در نوروز

وی اشاره کرد: علی اکبر محلوجیان فیلمنامه آن را نوشته و لوکیشن‌های این سریال در تهران و شیراز است. در این سریال سعی شده از لباس‌هایی با طراحی خاص و اسلامی ایرانی به بهترین شیوه استفاده شود.

ارائه تصویری زیبا از بانوان مسلمان ایرانی

این طراح صحنه و لباس ادامه داد: داستان این سریال درباره چهار بانوی ایرانی رقم خورده است که زیبا بروفه، پرستو صالحی، روشنک عجمیان و حدیث فولادوند به ایفای نقش در این سریال 13 قسمتی پرداخته که هر کدام از این کاراکترها به نوعی درگیر مسائل خانوادگی و اجتماعی هستند و می‌کوشند از زیر بار مشکلات سربلند بیرون بیایند و تصویری زیبا از بانوان مسلمان ایرانی را به نمایش بگذارند.

سنقری بیان کرد: در این سریال تمام تلاش خود را برای معرفی پوشش اسلامی ایرانی به کار بسته‌ایم و به تایید برخی کارشناسان و مسئولانی که برای بازدید به لوکیشن‌های این کار مراجعه کرده‌اند، خروجی خوبی به دست آمده است.

هنرمند ایتالیایی با پوشش اسلامی و ایرانی

وی با اشاره به حضور هنرمند ایتالیایی (کلارا کارمونا) در این مجموعه تلویزیونی گفت: حتی برای این هنرمند ایتالیایی هم پوشش اسلامی طراحی و مورد استفاده قرار گرفته تا نظر این بازیگر را به سمت پوشش اسلامی ایرانی جذب و ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی را به شکل شایسته‌ای انجام دهیم.

 

سنقری اشاره کرد: در این مجموعه تلویزیونی همه عوامل به دنبال ترویج فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی بوده و در همه بخش‌ها تلاش شده است تا با ارائه ایده‌ها وطرح‌های جالب و جذاب همه معیارهای اسلامی ایرانی مورد تاکید قرار گیرد.

بهترین ایده و متدهای لباس ایرانی و اسلامی در این سریال

این طراح صحنه و لباس ادامه داد: تمامی لباس بازیگران این مجموعه با همکاری و مساعدت خوب تهیه‌کننده و با نظارت کارگردان با بهترین ایده و متدهای ایرانی و اسلامی طراحی و با بهترین متریال دوخته شده است که از سوی سوی بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی مورد ارزیابی و تقدیر قرار گرفت.

وی اشاره کرد: طراحان لباس نیازمند حمایت‌های نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک و از همه مهمتر تهیه‌کنندگان و کارگردانان هستند تا بتوانند طراحی‌های خود را در معرض دید اقشار مختلف جامعه قرار دهند تا گام‌های مناسبی به سمت جامعه ایده‌ال اسلامی و ایرانی برداشته شود.

طراحان لباس و ترویج مد و پوشش

سنقری با اشاره به نقش تلویزیون و سینما در ترویج حجاب و پوشش اسلامی ایرانی در جامعه اضافه کرد: طراحان لباس در ترویج مد و پوشش نقش بسزایی دارند و کاری باید صورت گیرد که به جای استفاده از پوشش‌های غربی در برنامه‌های تصویری از مدهای ایرانی و اسلامی استفاده کنیم.

به گفته سنقری اگر مسئولان و تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی زمان و امکانات بیشتری به طراحان لباس بدهند تا طراح بتواند با موضوع و خط فکری مشخص به شخصیت‌پردازی بازیگران بپردازد، به طور حتم شاهد طرح‌های اسلامی و ایرانی که بهتر و شکیل‌تر از طرح‌های غربی است، در تولیدات رسانه‌ای خواهیم بود.

وی در پایان افزود: زیبا بروفه در نقش نرگس، مهدی امینی‌خواه در نقش محسن، پرستو صالحی در نقش عفت، حسن جوهرچی در نقش علایی، روشنک عجمیان در نقش بهاره، رامیتن خداپناهی در نقش خسرو، حدیث فولادوند در نقش گلاره، فلامک جنیدی در نقش سمیرا، رامین ناصر نصیر در نقش عباس، زهرا سعیدی در نقش طلعت با این مجموعه تلویزیونی همکاری می‌کنند.

همچنین جمشید جهان‌زاد، محمود پاک‌نیت، مهدی جعفری و هنرمند ایتالیایی کلارا کارمونا نیز از دیگر بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند. از دیگر عوامل این مجموعه تلویزیونی می‌توان به هوشنگ بنایی مدیر تصویربرداری، ونداد بنایی مجری طرح، بابک نیازی صدابردار، حسن پهلوان‌زاده طراح گریم، سمیه سنقری طراح لباس و محمدرضا قره‌گوزلو طراح صحنه اشاره کرد.

/ 0 نظر / 34 بازدید