صالح‌پور عنوان کرد: ایران فرهنگی، هویت شرقی و تئاتر ملل مسلمان؛ رویکرد جشنواره

اردشیر صالح‌پور به چرایی برگزاری جشنواره «تئاتر فجر» اشاره کرد و گفت: این جشنواره همه‌ساله همگام با جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود که امسال سی و سومین دوره آن از اول تا 12 بهمن با حضور پرشور هنرمندان پیشکسوت و جوان تئاتر برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در شعار امسال جشنواره که در فراخوان نیز آن را مطرح کردیم سعی شده است به سوی تحقق تئاتر ملی گام برداریم و باید همین‌جا به عرض برسانم که مفهوم فراگیر این دوره از جشنواره فرهنگ ایرانی و تئاتر ملی است که براین اساس رویکرد آن را نیز بر ایران فرهنگی، هویت شرقی و تئاتر ملل مسلمان استوار کردیم.
شعار سال، محور اصلی سی و سومین جشنواره «تئاتر فجر»
دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی «تئاتر فجر» تصریح کرد: محورهای مورد تأکید این جشنواره که در روند برگزاری به آن تأکید داشته‌ایم نیز توجه ویژه به اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، سبک زندگی ایرانی و اسلامی، ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، وفاق ملی و انسجام اسلامی، بهره‌گیری از فرهنگ ایرانی و اسلامی به منظور پیشرفت اقتصادی، کیان خانواده و کرامت انسانی است.
صالح‌پور با اشاره به اینکه جشنواره «تئاتر فجر» عالی‌ترین تریبون تئاتر کشور است گفت: در خانواده تئاتر همواره نوعی وفاق و همدلی وجود داشته است و با وجود آنکه بیننده تئاتر تنها تجلیات یک اثر تولیدی را روی صحنه تئاتر می‌بیند اما اگر اتحاد و تعاون میان همه اجزا و ارکان تئاتر در پشت صحنه وجود نداشته باشد  تئاتری محقق نخواهد شد.
وی «تئاتر فجر» را در عرصه‌های بین‌المللی فرهنگ و هنر دارای مقام و مرتبه‌ای والا دانست و گفت: ارزیابی و معیار سنجش کیفیت تئاتر کشور به ویترین آن یعنی «تئاتر فجر» وابسته است که امسال به‌رغم همه کمبودها تلاش شد تا همچنان مشارکت حداکثری هنرمندان تئاتر را در این رویداد بزرگ شاهد باشیم که البته خوشبختانه هنرمندان هم به این فراخوان لبیک گفتند و مشکلات مانع از آن نشد که هنرمندان تئاتر صحنه را خالی کنند.
این کارشناس و مدرس تئاتر در ادامه گفت:  جشنواره امسال از نظر کمی و کیفی در سطح بالا و فوق العاده ای برگزار خواهد شد که به عنوان نمونه باید به عرض برسانم که تنها در بخش تازه‌های تئاتر جشنواره 548 تقاضا به دبیرخانه جشنواره واصل شد که البته از این میان 12 گروه به مرحله نهایی راه یافتند اما این دلیل آن نیست که سایر آثار از کیفیت نازلی برخوردار بوده باشند.

/ 0 نظر / 28 بازدید